Z Ficovej exekúcie mohli byť zadarmo lieky pre všetkých srdciarov

Autor: Pavol Frešo | 28.5.2013 o 9:11 | Karma článku: 16,42 | Prečítané:  3151x

Slovensko prišlo pred pár dňami o 30 miliónov EUR. Prehrali sme na medzinárodnom arbitrážnom súde v spore o zákaz zisku s poisťovňou Union - 22 miliónov za odškodné, ďalšie milióny za úroky, tri milióny za právnikov prostistrany a za súdne trovy. Luxemburský súd nám už dokonca zablokoval účty. Táto prehra má jedného konkrétneho vinníka - volá sa Robert Fico.

Peniaze z arbitráže by na rok zaplatili doplatky za lieky na srdcePeniaze z arbitráže by na rok zaplatili doplatky za lieky na srdcemenejstatu.sk

Začalo to za jeho prvej vlády, kedy sa na základe svojho ideologického presvedčenia rozhodol siahnuť súkromným poisťovniam na zisk. Zbytočne mu opozícia, odborníci, dokonca aj niektorí jeho koaliční partneri opakovali, že je to protiústavné a že z nás za to poisťovne vysúdia aj posledné euro, predseda vlády konal. Na adresu týchto hlasov povedal iba to, že si to s tými poisťovňami kedykoľvek „rozdá". Urobil to, čo robí celú svoju politickú kariéru - niečo pre efekt, pričom reálny výsledok je pre Slovensko vždy škodlivý. Tentokrát už ale zašiel priďaleko.

Stalo sa presne to, čo všetci okrem neho (a jeho vtedajších Kolesíkov v parlamente) predpovedali - Ústavný súd v roku 2011 rozhodol, že takýto zákon je protiústavný a na medzinárodnej arbitráži sme prišli dohromady o 30 miliónov EUR. To sú peniaze, ktoré by stačili na to, aby štyri najpredpisovanejšie lieky s najvyššími doplatkami pre pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami boli vydávané jeden kalendárny rok bez doplatkov. Je to tiež suma, ktorá znamená takmer celú sumu na tretiu etapu zvyšovania platov nemocničných lekárov, alebo takmer 7-percentné zvýšenie platov všetkých zdravotných sestier. Alebo by sme mohli znížiť odvody pre živnostníkov na pôvodnú, „predficovskú"  úroveň. A takto by sme mohli vo výpočtoch, čo by sa dalo za tieto peniaze urobiť, pokračovať ďalšími desiatkami príkladov.

Dôležité je ale niečo iné. Nie je možné, aby si tu jeden politik donekonečna robil čo sa mu zachce a neniesol za to žiadnu zodpovednosť. Tu už nejde o rozdielny pohľad napríklad na konsolidáciu, tu ide o konkrétne peniaze, o ktoré Slovensko nenávratne prichádza. Okrem tejto pohromy sa totiž na Slovensko rúti ďalšia hrozba prehratých súdnych sporov – vláda má naďalej zámer vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu. Je to mimoriadne alarmujúca situácia, pretože v tomto prípade pôjde o ešte väčšie a drahšie spory.

Vyzývam preto predsedu vlády, aby od tohto ideologického a nelogického zámeru okamžite upustil a nehazardoval s peniazmi nás všetkých.

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho aj na pošli na vybrali.sme.sk

Pavol Frešo na Facebooku:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Je nereálne, aby nepriaznivý stav zvrátil.

KOMENTÁRE

Rakúska úľava pre demokratov, varovanie pre populistov

Väčšinu politikov a ich tímov musel nad výsledkami obliať studený pot.


Už ste čítali?