Ako žmýkať rodinu

Autor: Pavol Frešo | 15.5.2013 o 17:03 | Karma článku: 11,88 | Prečítané:  2489x

Každý pracujúci rodič je alebo bude čoskoro bohatý. Optikou SMERu samozrejme. Vyššie odvody, vyššie dane, toto sa pri príprave zmien malo dotknúť len 12% ľudí[1], ktorí sa mali poskladať na zníženie deficitu. Takto to oznamoval predseda vlády Robert Fico v lete 2012. Poradie sa však otočilo. Postihnutí ekonomickými opatreniami vlády je 88% obyvateľov a  12% šťastlivcov sa môže spokojne usmievať.

Rodina, ilustračné fotoRodina, ilustračné fotoStuart Richards http://bit.ly/YJkygy

V slovníku premiéra slovo „bohatí ľudia, zohráva kľúčovú úlohu. Bohatí budú platiť viac, bohatí budú mať vyššie dane, vyššie odvody, budú platiť daň z luxusného bývania, či z luxusných áut. Po roku vládnutia sa ukázalo, že skutočnými boháčmi sú živnostníci, dohodári a zamestnaní rodičia s príjmom 600 či 800 eur. Tí ktorí majú prácu a... deti. Takej pracujúcej rodine sa ešte furt dá niečo zobrať.

Jednoducho, pokým má rodič prácu a deti stáva sa bohatým, a tým aj objektom záujmu konsolidácie štátnych financií. Štátna administratíva narastá, stáva sa neprehľadná, počet detí klesá Rodičom, ktorí majú prácu zoberieme najskôr daňové úľavy, potom príspevky a nakoniec aj samotné deti. Ako v Číne stanovíme regulovanú pôrodnosť a je vybavené. Štát bez detí bude určite do piatich rokov vo vynikajúcej finančnej kondícii.

Európe dominuje posledné roky tzv. ekonomizácia spoločnosti, šetrenie, konsolidácia, zadlžovanie a podobne. Do týchto osídel spadá rodina, na ktorú sa štát pod týmto tlakom začína pozerať nie ako na svoj základ ale skôr príťaž, bremeno, na ktoré nazerá optikou výdavkov na sociálnu ochranu, čo sú rôzne príspevky, dávky, úľavy a služby. Občana môže štát žmýkať minimálne dvakrát. Najskôr ako zamestnanca a potom ešte aj ako rodiča. Týmto smerom sa uberá Robert Fico. Po roku jeho vlády nám vzrástol dlh na historicky najvyššiu úroveň a to 52% HDP. To je dôvod, pre ktorý vlády v panike vypúšťa bublinky ako a komu sa chystá zobrať  prídavky na deti. Toto musíme v zárodku odmietnuť. SDKÚ-DS musí stáť na strane pracujúcich rodičov a musí obhajovať ich záujmy. V nich na rozdiel od SMERU vidíme potenciál a budúcnosť, nie bremeno a príťaž.

Pracujúce rodiny nemôžu byť v žiadnom prípade znovu obeťou konsolidačných plánov vlády. Vláda by mala šetriť v prvom rade na sebe. Neorganizovať také tendre ako boli Horné Plachtince, neplánovať kúpu luxusných budov v Bruseli. Práve kvôli zneisťovaniu rodín sme navrhli Pakt solidarity štátu a rodiny. Štát a rodiny by mali uzavrieť spoločenskú dohodu, v ktorej štát a rodina vzájomne uznajú svoje postavenie, význam a funkciu. Štát by sa v nej zaviazal vytvoriť v rámci svojich možností také pravidlá a podmienky poskytovania štátnej sociálnej podpory (prídavky, príspevky, pôrodné...), ktoré budú vychádzať z toho, že pracujúci rodičia nemôžu byť z hľadiska podpory a záujmu štátu na tom horšie ako tí, ktorí zo subjektívnych dôvodov nepracujú.

Rodine dá zasa štát možnosť na požiadanie z vlastnej vôle a slobodne rozhodnúť sa o vzdaní sa celej alebo časti štátnej sociálnej podpory v prospech iných rodín, ktoré sú povedzme v horšej situácii. Štát by ich mal o takúto solidaritu žiadať presne takým istým spôsobom, ako keď Smer žiadal ľudí o masové výstupy z II. piliera. Štát by sa mal tiež zaviazať, že ak nebude valorizovať výšku príspevkov, tak nebude zvyšovať svoju spotrebu. Ale zaviaže sa, že bude znižovať dlh a vytvárať lepšie podmienky pre život budúcich generácii.

Solidarita medzi štátom a rodinami, ktoré tvoria základnú štruktúru našej spoločnosti. Na takomto pakte solidarity štátu a rodiny by sa mohlo zhodnúť celé politické spektrum. Tak ako sa kedysi dokázalo zhodnúť na dlhovej brzde, aby sme sa dlhodobo vyhýbali poškodzovaniu pilieru štátu a nie len dnes, kedy si pripomíname Medzinárodný deň rodiny.

____

[1] http://www.vlada.gov.sk/tlacova-konferencia-premiera-sr-roberta-fica-ku-100-dnom-vlady/

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho aj na pošli na vybrali.sme.sk

Pavol Frešo na Facebooku:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?