Grécke finty europoslankyne Flašíkovej-Beňovej

Autor: Pavol Frešo | 20.8.2013 o 8:04 | Karma článku: 21,36 | Prečítané:  9996x

Moja protikandidátka Monika Flašíková-Beňová napísala už dva blogy o tom, ako sa vraj Bratislavský samosprávny kraj zadlžuje. Za normálnych okolností by som na jej výmysly nereagoval, ale keďže ma zo zadlžovania župy obviňuje človek, ktorý je spoluzodpovedný za dlhy, s ktorými sa na župe dodnes vysporadúvame, urobím výnimku a zareagujem. Ešte pred všetkými faktami treba pripomenúť ten najdôležitejší, a síce že pani Flašíková-Beňová bola v rokoch 2005-2009 vicežupankou, pričom niesla osobnú zodpovednosť za niektoré kauzy, napr. za kauzu Danube Arena[1]. Pozrime sa ale teda na to, ako je to so zadlžnením v našom kraji.

Znížili sme dlh župy o 8 miliónov eurZnížili sme dlh župy o 8 miliónov eurPavol Frešo

Na úvod treba napísať jasne: Bratislavý samosprávny kraj je v dobrom finančnom zdraví. Okrem iných ukazovateľov to dokazuje aj umiestnenie na druhej priečke za rok 2012 v hodnotení INEKO, ktoré porovnáva hospodárenie všetkých samosprávnych krajov. Župa vyniká predovšetkým v dvoch ukazovateľoch, ktoré spĺňa na výbornú. Jedným je objem záväzkov 60 dní po lehote splatnosti, kde máme najlepšie možné hodnotenie - takéto záväzky neexistujú. Rovnako v ukazovateli okamžitej likvidity sme dosiahli najlepšie možné skóre, čo znamená prvenstvo spomedzi všetkých krajov.

Na bodoch nám uberá výška dlhu, ktorý sa na prvý pohľad zdá, že v období rokov 2009 až 2012 narástol. Opak je však pravdou. Keď sme župu preberali, našli sme po predchádzajúcom vedení (Bajan – Flašíková-Beňová) okrem úverov za 19,8 milióna eur aj skryté dlhy vo výške takmer 25 miliónov(!). Boli to napríklad zamluvnené, ale nerozpočtované výdavky na úhradu stavebných práv gymnázia Grosslingová, neuhradené faktúry dopravcovi Slovak Line, rovnako ako nezrealizované zúčtovanie dopravných výkonov za roky 2006 a 2008, ktoré skončilo na súde. Taktiež tam boli neuhradené výkony na opravu ciest pre spoločnosť Regionálne cesty Bratislava či záväzky voči zamestnancom v projekte INTERACT. S týmito dlhmi sme sa postupne vysporiadali a skryté zadlženie preklopili do ofociálneho dlhu.

Celkový dlh sa nám tak podarilo počas volebného obdobia znížiť, a v súčasnosti už neevidujeme žiadne záväzky, ktoré by neboli zahrnuté do oficiálneho dlhu. Znížili sme ho dokonca tak, že v tomto roku po splatení nevýhodného úveru od ministerstva financií za 4,8 milióna eur súťažíme s dlhom 36,8 milióna eur o prvenstvo v najnižšom zadlžení s Nitrianskym samosprávnym krajom. Ak by však neboli skryté dlhy, či povodne, na ktoré sme museli vynaložiť 8 miliónov eur, sme s prehľadom najmenej dlhmi zaťaženým krajom.

No dôležitá je nielen celková výška dlhu, ale aj jeho štruktúra. Úvery máme iba od renomovaných bánk a ich splácanie je rovnomerne rozložené na dlhé obdobie dopredu, to znamená že nám nehrozia žiadne jednorazové splátky na ktoré by kraj v budúcnosti musel hľadať peniaze. Všetko je zahrnuté v rozpočte. Ak sa aj naďalej bude dariť hospodáriť zodpovedne, sme presvedčení, že aktuálne dlhy vieme splatiť aj rýchlejšie, cca na úrovni 2 milióny eur za rok. Nasledujúce volebné obdobie by sme tak dokázali dlh znížiť o ďalších viac ako 20%.

Taká je teda pravda o zadlžení BSK. Nerozpočtované, ale zazmluvnené výdavky, neuhradené faktúry, či nezrealizované zúčtovanie výkonov sú klasické finty, kvôli ktorým je dnes napr. Grécko tam, kde je. A jedna z hlavných predstaviteliek predchádzajúceho vedenia, ktoré sa k týmto tzv. gréckym fintám uchyľovalo, si nás ešte dovolí obviňovať zo zadlžovania. To je skutočne absurdné.

[1] http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/164957-flasikova-si-prenajala-zupne-pozemky-za-1-euro/

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho aj na pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár od začiatku pochopil, že nesmie siahať na Matovičove srdcovky

Čo ukázal viac ako rok vládnutia so Sme rodina?

Dobré ráno

Dobré ráno: Pandémia vracia úder, vírus je späť

Variant delta príde aj na Slovensko.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Pocta Kollárovi. Všetci sa mu snažia vyhovieť (stĺpček)

Kollár si kupčením v koalícii vydobyl pozíciu presahujúcu jeho volebný zisk.


Už ste čítali?