Pripomínajme si hrdinských generálov Povstania

Autor: Pavol Frešo | 29.8.2013 o 10:12 | Karma článku: 10,89 | Prečítané:  1517x

V pohnutých augustových dňoch v roku 1944 našiel v sebe slovenský národ silné odhodlanie a vôľu vzoprieť sa fašizmu. Dnes si tieto svetlé udalosti moderných slovenských dejín pripomíname už po 69. krát. Obyvatelia Slovenska bez ohľadu na svoje náboženské vyznanie alebo politické presvedčenie vystúpili so zbraňou v ruke proti totalitnej moci spolupracujúcej s nacistickým Nemeckom. Sloboda a demokracia nie sú zadarmo a sú chvíle, kedy za ne treba bojovať aj za cenu obetí.

Pamätná tabuľa hrdinom povstania v Banskej BystriciPamätná tabuľa hrdinom povstania v Banskej BystriciPeter Zelizňák

Každoročne si pripomíname tento odkaz, ale zabúda sa hlavne na hrdinov z radov armády a obyčajných ľudí, ktorí nasadzovali svoje životy v prvej línii a riskovali zo všetkých najviac. V tento deň by sme všetci, ktorí môžeme mali priniesť aspoň malý kvietok k pamätníkom tým, ktorí bojovali a zomierali za slobodu Slovenska a Československa a za našu budúcnosť. Vďaka nim sme sa zaradili medzi víťazné štáty II. svetovej vojny.

Netreba zabúdať ani nato, že hlavným iniciátorom povstania boli dôstojníci z radov slovenskej armády. Preto je smutné, že hlavní vojenskí  vodcovia Slovenského národného povstania generáli Ján Golian a Rudolf Viest nemajú ani 69. rokov od jeho vypuknutia na Slovensku dôstojnú sochu, ktorou by sme si ich s vďakou a úctou pripomenuli, na čo upozornil ako prvý vo svojom blogu novinár Jozef Majchrák.

Chcel by som aj touto cestou vyzvať všetkých kompetentných – od vlády SR až po regionálne miestne samosprávy a historikov na diskusiu  o vytvorení a umiestnení takejto sochy slovenských vojenských hrdinov. Ako predseda Bratislavského samosprávneho kraja som pripravený takúto iniciatívu v krátkom čase zorganizovať. Okrem uvedených inštitúcii plánujem na takúto diskusiu pozvať aj predstaviteľov Múzea SNP v Banskej Bystrici, Ústavu pamäti národa a historikov zo Slovenskej akadémie vied.

Generáli Ján Golian a Rudolf Viest si takúto sochu právom zaslúžia a bolo by dôstojnou oslavou budúcoročného okrúhleho 70. výročia SNP, keby sme mohli spoločne bez ohľadu na to, ku ktorej politickej strane patríme, odhaliť takéto dielo.

V SNP sa dokázali spojiť ľavicové a pravicové prúdy slovenského politického života. Dokážme to aj dnes aspoň pri spomienke na hrdinov Povstania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?