6 vecí, ktoré urobím, keď budem znovu zvolený za župana (2. časť)

Autor: Pavol Frešo | 30.10.2013 o 14:51 | (upravené 30.10.2013 o 16:33) Karma článku: 8,75 | Prečítané:  1806x

Ako som napísal v predchádzajúcom blogu, voľby by podľa mňa nemali byť o antikampaniach, ale o ponuke pre voličov. O tom, čo už ten-ktorý kandidát po sebe zanechal a čo sa ešte chystá urobiť. Nám sa za uplynulé štyri roky podarilo zrealizovať množstvo projektov, ako napr. Cyklomost slobody do Rakúska, spustenie integrovanej dopravy, opravy župných ciest a mostov, či viac ako 400 podporených projektov z oblasti športu, kultúry a sociálnej starostlivosti. Po mojich prioritách v oblasti podpory cyklokultúry, finančného zdravia a v doprave si Vám dovoľujem predstaviť ďalšie tri témy, na ktoré sme kládli a budeme klásť dôraz aj v nasledujúcom volebnom období.

Pre politika je najlepšie, ak chodí pravidelne medzi ľudíPre politika je najlepšie, ak chodí pravidelne medzi ľudíautor

Dobre odmeňovaní učitelia a lepšie podmienky pre študentov
Jedným z hlavných problémov školstva sú mzdy učiteľov. Tie sú omnoho nižšie ako je priemerná mzda regiónu, preto učitelia uprednostňujú lepšie platené zamestnanie a odchádzajú zo školstva. Zvyšuje sa tým riziko poklesu kvality vzdelávania našich detí. Preto sme sa snažili zlepšovať sociálne podmienky učiteľov v našom kraji. Na vyššie platy učiteľov išlo v minulom roku 100 tisíc EUR, v tomto roku 165 tisíc EUR a v tomto trende chcem pokračovať. Podľa sledovaných kritérií sú riaditelia motivovaní vytvárať vnútorné rezervy a v rámci možností zvyšovať platy svojim učiteľom.

V tomto roku dáme tiež učiteľom ako jediný kraj k dispozícii prvé učiteľské byty s regulovaným nájomným v Dúbravke.

Na školách v našom kraji pretrváva kontinuálny pokles žiakov stredných škôl z dôvodu poklesu populácie. Zatiaľ čo školy v ostatných 7 krajov sa zatepľujú a modernizujú z eurofondov, v našich odstraňujeme len kritické stavy. To je dôvod, pre ktorý sa snažíme vyjednať v novom programovacom období možnosť, aby aj školy v BSK mohli získať prostriedky na modernizáciu a obnovu. Dovtedy BSK využíva každú možnosť na zlepšenie podmienok pre výučby na školách. V tomto roku sa nám podarilo na časť škôl získať elektronické tabule z cezhraničného projektu. Je to len jeden z krokov, pripravujme projekty na zníženie energetickej závislosti, či zatepľovania škôl.


Sto športových podujatí ročne

Na podporu športových aktivít poskytuje Bratislavský samosprávny kraj ročne viac ako 200 tisíc eur ročne. Podporili sme výstavbu futbalového štadióna s najmodernejším umelým povrchom, obnovili sa telocvične na školách a pripravili nové športové projekty. Ročne podporuje BSK viac ako stovku športových podujatí v celom regióne. (Pred mojim nástupom v roku 2009 to bolo len niečo okolo 20 aktivít.)

Medzi najpopulárnejšie športy v Bratislavskom kraji patrí futbal. Organizovane v ňom hrá viac ako 5 tisíc hráčov od detí až po dospelých v 370 družstvách. Takmer v každej obci a v každom meste je futbalový klub. Aj z tohto dôvodu podporuje podporujeme projekty na zlepšenie podmienok v kluboch najmä pre mládež. Futbal však nie je jediný šport, ktorý BSK podporuje - majstrovstvá v stolnom tenise, v basketbale, bežecké preteky, pravidelná letná škola skateboardu, majstrovstvá v pozemnom hokeji, karate súťaže a tak by sa dalo pokračovať. Priestor pre športové aktivity poskytuje BSK aj na viac ako 40 svojich školách rôznym iným športovým klubom.  Kraj postupne obnovuje a sprístupňuje telocvične a školské areály verejnosti. Mimoriadne vydareným projektom je bezplatná účasť žiakov stredných a základných škôl z Bratislavského kraja na zápasoch KHL v Bratislave. Do konca roka tiež plánujeme pripraviť verejnú súťaž na vybudovanie športoviska na ploche 9 hektárov v Petržalke.


Nie ropovodu v Bratislave
Moja šiesta priorita nie je o tom čo chcem urobiť, ale čomu chcem zabrániť. Ministerstvo hospodárstva plánuje viesť ropovod cez územie mesta Bratislavy, proti čomu ako župan bojujem všetkými dostupnými prostriedkami. Tým hlavným je územný plán nášho kraja, ktorý sme po troch rokoch intenzívnej spolupráce BSK s odborníkmi, mestami, obcami a občianskymi združeniami prijali ako jeden z prvých krajov na Slovensku. Zakomponovali sme do neho všetko to, s čím sa kraj bude a môže potýkať z hľadiska výstavby, ale aj organizácie dopravy na najbližších 10-20 rokov. Mali sme v ňom problém s ropovodom, ale aj s megalomanskou hrádzou pri moste La Franconi. BSK nespochybňuje dôležitosť ani strategický význam ropovodu, o ktorom sa vedie intenzívna diskusia. Štátom navrhované koridory by však mali viesť cez husto zastavanú oblasť a cez chránené oblasti, s čím nesúhlasíme. Obidve navrhované trasy ropovodu sú pre kraj veľmi problematické.  Prvá trasa má viesť  popri Auparku, Inchebe či Pečnianskom lese, kde je vodný zdroj. Druhá trasa by v Petržalke viedla tesne popri bytovkách či nemocnici na Antolskej a cez Prístavný most. Preto s ropovodom vedúcim cez hlavné mesto BSK  v územnom pláne nepočíta.

Myslím si, že vnímanie ľudí o postavení samosprávneho kraja alebo ak chcete župy, sa zlepšilo. Sú za tým konkrétne realizované úlohy a projekty, ktoré sa nám podarilo relizovať.

Voľby do Bratislavského samosprávneho kraja však považujem za mimoriadne dôležité aj z iného dôvodu. Väčšinu ústavných inštitúcií ovláda vládna strana a to isté platí aj o samospráve. Práve tu v Bratislavskom kraji sme dokázali, že hodnotovo blízke strany vedia spolupracovať a ich spolupráca prináša výsledky. Do týchto volieb ideme dokonca v historicky najširšej koalícii v zložení SDKÚ-DS, KDH, MOST-HÍD, SaS, SMK, OKS a Strana zelených. Chceme tak vládnucej strane Smer vytvoriť jasnú alternatívu a zabrániť tomu, aby dobyla aj "poslednú pevnosť", Bratislavský kraj. Pevne verím, že nás v tomto úsilí podporíte.


Predchádzajúca časť

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?