Hašteriví politici podporujú extrémizmus na Slovensku

Autor: Pavol Frešo | 21.1.2014 o 11:12 | Karma článku: 8,06 | Prečítané:  1789x

Pred 69 rokmi boli fašistickými vojakmi vypálené a vydrancované obce Ostrý Grúň a Kľak. V nedeľu sa v týchto obciach konala pietna spomienka, na ktorej som sa zúčastnil spolu s Edom Kukanom a viacerými ďalšími kolegami.

Pamätník v obci KľakPamätník v obci KľakSlavomír Frešo

Tieto udalosti si treba pripomínať nielen preto, že sa to patrí, ale najmä preto, aby sme nezabúdali, aké dôsledky môžu mať niektoré nebezpečné názory hlásajúce nenávisť a násilie. Aj nacizmus začínal poukazovaním na problémy ako nezamestnanosť, či útokmi na menšiny. Je dobré, že sme si pripomenuli, ako sa to môže skončiť. Dnes sme na Slovensku opäť svedkami zneužívania sociálnych problémov, frustrácie a hľadania vinníkov na získanie politickej moci ľuďmi, ktorí označujú partizánov zo Slovenského národného povstania za "banditov" a holokaust nazývajú "údajný". Považujem to za veľkú hrozbu a jednoznačne by to mali odmietnúť nielen zväz protifašistických bojovníkov, ale všetci slušní ľudia.

Ja osobne som nikdy nemal problém jasne sa dištancovať od akéhokoľvek koketovania s extrémizmom. Dlhé roky som bol členom Demokratickej strany (kým sa nezlúčila s SDKÚ), ktorá vždy bojovala proti akýmkoľvek prejavom násilia a potláčania slobody. Pripomínam, že Demokratická strana bola počas druhej svetovej vojny hlavnou politickou silou na Slovensku v boji proti fašizmu. Aj môj starý otec bol v odboji počas Slovenského národného povstania, za čo ho Nemci poslali do Mauthausenu. Naštastie to prežil. V rodine tak máme odjakživa tradíciu biť sa s extrémizmom a lásku k slobode a demokracii sme po dedovi zdedili. Aj preto som v Prezidentskom paláci nepodal ruku Mariánovi Kotlebovi, a ani mu ju nikdy nepodám. A aj preto SDKÚ-DS pod mojim vedením nadviaže na prácu historickej Demokratickej strany, aby sme naďalej boli zástancami ideálov slobody a boja proti útlaku.

Na druhej strane rozumiem aj sklamaniu ľudí z politikov, ktorí ich problémy dlhodobo neriešia a preto hľadajú falošných "spasiteľov" inde. Župné voľby ukázali nebezpečný nárast extrémizmu, ktorého príčiny štandardné strany momentálne akoby nevedeli riešiť. Pravda je ale taká, že extrémisti nemajú vôbec žiadne riešenia, iba silné reči a hrozbu násilia. Považujem to však za veľmi nebezpečnú situáciu, preto chcem na stretnutiach s ľuďmi veľmi veľa počúvať a spolu s nimi sa pokúsiť nájsť riešenia, ktorým budú sami rozumieť. Som presvedčený o tom, že si vieme poradiť aj s tými najzložitejšími problémami ako je vysoká nezamestnanosť, či rómska problematika, a to v rámci demokratických pravidiel a pri zachovaní ľudských práv.

V poslednom čase však cítim, že celá politická trieda sa vzdialila od bežných ľudí a zaoberá sa viac sama sebou, namiesto toho, aby zastupovala svojich voličov. Platí to tak pre pravicu, ako aj pre vládnucich socialistov, ktorých predseda napríklad vyhlásil, že s rómskou problematikou si Slovensko nedokáže poradiť samé. V parlamente má pritom pohodlnú väčšinu, takže už treba len začať konať. Politici by už skrátka mali konečne začať riešiť každodenné problémy ľudí, pretože v opačnom prípade ich začnú “riešiť” ľudia, ktorí majú iba jedno riešenie - tzv. konečné.

Ak sa váj blog páči, podporte ho aj na pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?