Toto Vám všetci zatajili

Autor: Pavol Frešo | 17.5.2015 o 10:14 | Karma článku: 10,70 | Prečítané:  6209x

Už som to verejne povedal: Maroš Žilinka by určite bol dobrým šéfom NKÚ, no Karol Mitrík by bol bezpochyby najlepším šéfom NKÚ. Odpoveďou na moje tvrdenie sú nasledujúce riadky.

Tri roky opozícia poslušne hrala podľa scenáru Roberta Fica. Tri roky predkladala spoločného kandidáta na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. Za ten čas ju Robert Fico päťkrát oklamal.

Napriek tomu sa z toho moji kolegovia nepoučili a šiestykrát sa opäť podriaďujú Robertovi Ficovi. Napriek verejným vyhláseniam mojich kolegov v opozícii o jednom kandidátovi sme dokonca ocitli v situácii, keď KDH a OĽaNO majú tých kandidátov dvoch. Keď už nič iné, tak toto je ukážkový príklad politikárčenia.

Tri roky neúspešnej voľby šéfa NKÚ však zatlačili do úzadia jeden dôležitý faktor, ktorý by mal byť pri obsadzovaní takého významného postu kľúčový. Tým je odbornosť potenciálneho predsedu NKÚ. Keďže si tri roky Robert Fico robil z opozície „dobrý deň“ a každý jej návrh na obsadenie tohto postu zmietol zo stola, nastal čas postaviť do hry kandidáta, ktorého odborné a morálne kvality sú absolútne nespochybniteľné.

Karola Mitríka poznám a považujem ho za slušného a čestného človeka. Zároveň ho považujem za odborníka, ktorý pozná fungovanie samosprávy, keďže bol primátorom či prednostom, ktorý pozná fungovanie parlamentu , keďže bol poslancom a ktorý dokáže riadiť inštitúciu, ktorá je pod domácim či medzinárodným drobnohľadom, keďže viedol Slovenskú informačnú službu.

Karol Mitrík sa stal riaditeľom Slovenskej informačnej služby v roku 2010, kedy získal dôveru všetkých pravicových strán sediacich vo vláde Ivety Radičovej. Nezaznel ani jeden hlas, ktorý by jeho morálne alebo odborné kvality spochybnil. SDKÚ-DS teraz postavila presne toho istého Karola Mitríka, ktorého dnešná opozícia pred piatimi rokmi odobrila.

Asi veľmi veľmi ťažko sa dá spochybniť morálny kredit nášho kandidáta. Karol Mitrík má dodnes platné dve bezpečnostné previerky na stupeň „prísne tajné“. Jednu od Slovenskej informačnej služby, druhú od Najvyššieho bezpečnostného úradu. Získať vyššiu bezpečnostnú previerku je dnes možné iba vo filmoch.

Pôsobenie Karola Mitríka vo funkcii riaditeľa SIS je dôkazom jeho kompetentnosti. Za jeho vedenia sa zo Slovenskej informačnej služby stal rešpektovaný partner. Karol Mitrík si navyše získal dôveru svojich kolegov v zahraničí. A čo považujem za jednu z najdôležitejších vecí? Slovenská informačná služba sa za jeho riadenia vyhla akýmkoľvek škandálom. Nemusím azda pripomínať akej hanbe čelili jeho kolegovia vo vojenskom spravodajstve v roku 2011 či  s čím všetkým museli bojovať predchodcovia Karola Mitríka v SIS.  

Karol Mitrík navyše dokonale spĺňa štandardy, ktoré sa na šéfov najvyšších kontrolných úradov kladú aj v zahraničí. A nemusíme ísť pri tom ďaleko. V susednej Českej republike súčasný šéf NKÚ ČR v minulosti pôsobil ako starosta, neskôr ako poslanec v Poslaneckej snemovni ČR. Skúsenosti s komunálnou či celoštátnou politikou, čiže znalosti fungovania systému, ktorý má kontrolný úrad kontrolovať majú aj šéfovia týchto úradov v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Nemecku či Francúzsku.

Zhrnuté a podčiarknuté: SDKÚ-DS schválila kandidatúru Karola Mitríka na post predsedu NKÚ SR, pretože ho považuje za človeka, ktorý svoju odbornosť, nestrannosť a profesionalitu potvrdil vo všetkých funkciách, ktoré zastával. Jeho dve najprísnejšie bezpečnostné previerky sú dôkazom, že vždy postupoval v súlade so zákonom. V čele SIS si získal rešpekt a uznanie, a to najmä vďaka tomu, že inštitúciu udržal v právnom rámci.

SDKÚ-DS navrhla Karola Mitríka preto, pretože je presvedčená, že čestného muža s takýmto profilom je ťažké odmietnuť pre každého, kto má úprimný záujem na tom, aby NKÚ fungoval nezávisle, nestranne a aby si efektívne plnil všetky povinnosti vyplývajúce zo zákona.

Podporte na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?