Tvár lovcov Goríl odhalí len Lex Gorila

Autor: Pavol Frešo | 24.5.2015 o 21:06 | Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1417x

Kauza Gorila pre mnohých politikov znamenala, a uplynulé dva týždne sú dôkazom že stále znamená, príležitosť na nahnanie si pár politických bodov.

 Nikdy som nepatril medzi tých, ktorí sa postavili na barikády a žiadali revolúciu. Dnes viem, že som urobil dobre. Keby som tam stál s nimi, dal by som im legitimitu. Hneď vysvetlím prečo.

Kauza Gorila je veľkou škvrnou na duši nášho národa. Je tragédiou, že dodnes existujú také vážne podozrenia zo zlodejín, o ktorých sa malo rozprávať a organizovať v jednom z bratislavských bytov v rokoch 2005 a 2006. No o to vážnejšie je, že o nich vedeli aj tí, ktorí vtedy vládli. V rokoch 2005 a 2006 poslal riaditeľ Slovenskej informačnej služby trom najvyšším ústavným činiteľom a ministrovi vnútra informácie o tom, že v spomínanom byte sa deje to a to.

Pre tých, ktorí si už nepamätajú, kto v roku 2005 zastával spomínané funkcie, si dovolím krátke pripomenutie: riaditeľ SIS – Ladislav Pittner (SDKÚ), prezident – Ivan Gašparovič (zvolený s podporou Smeru), predseda parlamentu – Pavol Hrušovský (KDH), predseda vlády – Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), minister vnútra – Vladimír Palko (KDH).

Všetci títo páni už takmer pred desiatimi rokmi vedeli, že v bratislavskom byte sa schádzajú finančníci a politici. Ja sa pýtam, čo po prečítaní si týchto správ urobili? Dnes je rok 2015 a Gorila je stále nevyšetrená, preto si môžem iba domýšľať, čo všetko pre jej odhalenie urobili alebo neurobili.

Prišiel záver roku 2011 a dokument Gorila sa objavil na internete. Po Vianociach a Novom roku sa spustila kanonáda, postavili sa barikády, na ktoré sa postavili s bojovými zástavami niektorí moji parlamentní kolegovia v nádeji, že im prenesie politické body. A zrejme im Gorila tie body aj priniesla, keďže aj dnes v prípade potreby z času na čas vytiahnu z pivníc straníckych sekretariátov transparenty a vydajú sa na lov Goríl.

Skutočne boli zo zverejnených informácií natoľko šokovaní, že v stave úplného vnútorného morálneho rozhorčenia sa postavili na čelo proti gorilieho povstania? Nuž, len aby sme vedeli aká je pravda. Po voľbách v roku 2010, keď sa moci ujala vláda Ivety Radičovej, dostal nový minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) zo Slovenskej informačnej služby informáciu o akcii, ktorý verejnosť pozná ako Gorilu. Jeho rozhorčenie sa dostavilo až o dva roky neskôr a trvá dodnes.

Vďaka zverejneniu dokumentu Gorila na internete sa pohli ľady. Orgány činné v trestnom konaní kauzu vyšetrujú a nám neostáva nič iné, len im držať palce, aby sa im podarilo kauzu vyriešiť.

No rovnako vážne sú aj podozrenia voči politikom, ktorí o kauze vedeli už pred desiatimi rokmi a konali tak ako konali. Alebo nekonali? Slovensko má právo vedieť, čo sa v spomínanom bratislavskom byte pred desiatimi rokmi dialo. Ľudia majú právo vedieť, ktorí politici za to nesú priamu, aj nepriamu zodpovednosť. Čiže, ktorí politici do bytu chodili, o čom sa rozprávali a čo dohodli, ale aj ktorí politici o dianí v byte vedeli a čo podnikli, aby zvíťazil zákon a poriadok.

Je nenormálne, ak niekto vedel o podozreniach z takýchto zlodejín (či už v čase keď sa diali, alebo o niekoľko rokov neskôr ako minister vnútra) a neinformoval o tom verejnosť!

Jedinou cestou, ako sa Slovensko môže zbaviť tejto čiernej škvrny na svojej minulosti je prijatie Lex Gorila. V SDKÚ-DS na ňom pracujeme a budeme sa s ním uchádzať o dôveru voličov. Len takýmto zákonom bude možné dosiahnuť, aby sa odtajnil celý dokument, alebo minimálne jeho podstatná časť. Obyvatelia Slovenska totiž majú právo vedieť, kto nesie politickú zodpovednosť z kauzu Gorila. Kto mal a mohol konať, ale nekonal. Kto mal a mohol kričať, ale mlčal.

Ešte si dovolím v krátkosti pár viet k výhradám voči bývalému riaditeľovi SIS a dnes predsedovi NKÚ Karolovi Mitríkovi, že nezbavil mlčanlivosti exagenta Holúbeka. Nuž, ak Karol Mitrík vtedy porušil zákon, mohol vtedajší minister vnútra navrhnúť jeho odvolanie a som presvedčený, že Iveta Radičová by v jeho prípade postupovala rovnako razantne ako v prípade Ľubomíra Galka v kauze bezdôvodného odpočúvania novinárov. Druhá poznámka k vyšetrovaniu Gorily za Karola Mitríka. Ako šéf SIS poskytol vyšetrovateľom človeka, ktorý mal vyšetrovateľom poskytovať informácie zo spisu. Koľkokrát sa na neho obrátili a žiadali informácie? Ani raz!

Preto som presvedčený, že Lex Gorila je jediná cesta, ktorou je možné verejnosti ukázať pravdu. A som presvedčený, že za Lex Gorila zahlasujú aj poslanci KDH, Smeru, Mostu-Híd, OĽaNO a ďalší.

Hlasujte na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?