Tvár lovcov Goríl odhalí len Lex Gorila

Autor: Pavol Frešo | 24.5.2015 o 21:06 | Karma článku: 4,48 | Prečítané:  1389x

Kauza Gorila pre mnohých politikov znamenala, a uplynulé dva týždne sú dôkazom že stále znamená, príležitosť na nahnanie si pár politických bodov.

 Nikdy som nepatril medzi tých, ktorí sa postavili na barikády a žiadali revolúciu. Dnes viem, že som urobil dobre. Keby som tam stál s nimi, dal by som im legitimitu. Hneď vysvetlím prečo.

Kauza Gorila je veľkou škvrnou na duši nášho národa. Je tragédiou, že dodnes existujú také vážne podozrenia zo zlodejín, o ktorých sa malo rozprávať a organizovať v jednom z bratislavských bytov v rokoch 2005 a 2006. No o to vážnejšie je, že o nich vedeli aj tí, ktorí vtedy vládli. V rokoch 2005 a 2006 poslal riaditeľ Slovenskej informačnej služby trom najvyšším ústavným činiteľom a ministrovi vnútra informácie o tom, že v spomínanom byte sa deje to a to.

Pre tých, ktorí si už nepamätajú, kto v roku 2005 zastával spomínané funkcie, si dovolím krátke pripomenutie: riaditeľ SIS – Ladislav Pittner (SDKÚ), prezident – Ivan Gašparovič (zvolený s podporou Smeru), predseda parlamentu – Pavol Hrušovský (KDH), predseda vlády – Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), minister vnútra – Vladimír Palko (KDH).

Všetci títo páni už takmer pred desiatimi rokmi vedeli, že v bratislavskom byte sa schádzajú finančníci a politici. Ja sa pýtam, čo po prečítaní si týchto správ urobili? Dnes je rok 2015 a Gorila je stále nevyšetrená, preto si môžem iba domýšľať, čo všetko pre jej odhalenie urobili alebo neurobili.

Prišiel záver roku 2011 a dokument Gorila sa objavil na internete. Po Vianociach a Novom roku sa spustila kanonáda, postavili sa barikády, na ktoré sa postavili s bojovými zástavami niektorí moji parlamentní kolegovia v nádeji, že im prenesie politické body. A zrejme im Gorila tie body aj priniesla, keďže aj dnes v prípade potreby z času na čas vytiahnu z pivníc straníckych sekretariátov transparenty a vydajú sa na lov Goríl.

Skutočne boli zo zverejnených informácií natoľko šokovaní, že v stave úplného vnútorného morálneho rozhorčenia sa postavili na čelo proti gorilieho povstania? Nuž, len aby sme vedeli aká je pravda. Po voľbách v roku 2010, keď sa moci ujala vláda Ivety Radičovej, dostal nový minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) zo Slovenskej informačnej služby informáciu o akcii, ktorý verejnosť pozná ako Gorilu. Jeho rozhorčenie sa dostavilo až o dva roky neskôr a trvá dodnes.

Vďaka zverejneniu dokumentu Gorila na internete sa pohli ľady. Orgány činné v trestnom konaní kauzu vyšetrujú a nám neostáva nič iné, len im držať palce, aby sa im podarilo kauzu vyriešiť.

No rovnako vážne sú aj podozrenia voči politikom, ktorí o kauze vedeli už pred desiatimi rokmi a konali tak ako konali. Alebo nekonali? Slovensko má právo vedieť, čo sa v spomínanom bratislavskom byte pred desiatimi rokmi dialo. Ľudia majú právo vedieť, ktorí politici za to nesú priamu, aj nepriamu zodpovednosť. Čiže, ktorí politici do bytu chodili, o čom sa rozprávali a čo dohodli, ale aj ktorí politici o dianí v byte vedeli a čo podnikli, aby zvíťazil zákon a poriadok.

Je nenormálne, ak niekto vedel o podozreniach z takýchto zlodejín (či už v čase keď sa diali, alebo o niekoľko rokov neskôr ako minister vnútra) a neinformoval o tom verejnosť!

Jedinou cestou, ako sa Slovensko môže zbaviť tejto čiernej škvrny na svojej minulosti je prijatie Lex Gorila. V SDKÚ-DS na ňom pracujeme a budeme sa s ním uchádzať o dôveru voličov. Len takýmto zákonom bude možné dosiahnuť, aby sa odtajnil celý dokument, alebo minimálne jeho podstatná časť. Obyvatelia Slovenska totiž majú právo vedieť, kto nesie politickú zodpovednosť z kauzu Gorila. Kto mal a mohol konať, ale nekonal. Kto mal a mohol kričať, ale mlčal.

Ešte si dovolím v krátkosti pár viet k výhradám voči bývalému riaditeľovi SIS a dnes predsedovi NKÚ Karolovi Mitríkovi, že nezbavil mlčanlivosti exagenta Holúbeka. Nuž, ak Karol Mitrík vtedy porušil zákon, mohol vtedajší minister vnútra navrhnúť jeho odvolanie a som presvedčený, že Iveta Radičová by v jeho prípade postupovala rovnako razantne ako v prípade Ľubomíra Galka v kauze bezdôvodného odpočúvania novinárov. Druhá poznámka k vyšetrovaniu Gorily za Karola Mitríka. Ako šéf SIS poskytol vyšetrovateľom človeka, ktorý mal vyšetrovateľom poskytovať informácie zo spisu. Koľkokrát sa na neho obrátili a žiadali informácie? Ani raz!

Preto som presvedčený, že Lex Gorila je jediná cesta, ktorou je možné verejnosti ukázať pravdu. A som presvedčený, že za Lex Gorila zahlasujú aj poslanci KDH, Smeru, Mostu-Híd, OĽaNO a ďalší.

Hlasujte na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?