Patrónku zachránime, tu sú navrhnuté kroky

Autor: Pavol Frešo | 11.5.2017 o 19:35 | Karma článku: 7,90 | Prečítané:  2936x

Pamätáte sa, ako sme zachránili ekosystém Cvernovky? Ponúkli sme tamojšej komunite budovu a areál bývalej chemickej priemyslovky v Rači. A ako to dopadlo? Dnes funguje a ožíva kedysi schátraná budova školy.

Život jej vrátili kreatívci a umelci z bývalej Cvernovky. V chemickej škole existuje už teraz vďaka tejto spolupráci prvé centrum kreatívneho priemyslu na Slovensku. Tento príbeh je inšpiráciou pre aplikáciu iného záchranného prípadu, prípadu Patrónka.

Partnerstvom Bratislavského kraja, občianskeho sektora, nadšenia a kreatívnej energie spoločne so súkromnou investíciou môžeme zachrániť areál s časťami budov dnes takmer zabudnutej Rothovej továrne na patróny.

Nebudem hlbšie rozoberať minulosť a význam bratislavskej Patrónky, hoci by si to zaslúžila. Môžete si ich v skratke pozrieť napríklad tu.

Pred pár týždňami sa nám ozval záujemca o kúpu časti nevyužívaného areálu Patrónky, v ktorom sídli náš domov sociálnych služieb Rosa. Za iných okolností by sme zvolili štandardný postup. Keďže existuje záujem, vyhlásila by sa súťaž, aby sa do nej mohli zapojiť aj iní záujemcovia a tým by sa zvýšila cena, ktorú by bratislavská župa mohla za predaj získať. Ešte skôr nás však zberatelia veteránov a historických vozidiel pri vypratávaní tamojších hál upozornili na skutočnosť, že niektoré haly by mohli byť súčasťou pôvodnej Rothovej továrne na patróny. Tak sme chvíľu pátrali v archívoch a výsledok popísal pred časom kolega z nášho úradu.

Na základe dostupných informácií, ktoré sa nám podarilo získať, v areáli dodnes existuje minimálne päť budov (ak nie viac), ktoré stáli vo fabrike už na začiatku 20. storočia. Čiže prežili všetky zlomové okamihy minulého storočia: fabriku na patróny, 1. svetovú vojnu, demontáž fabriky na sklonku prvej medzivojnovej republiky, hanebný Slovenský štát s jeho tragickými transportmi, ale aj nasledujúce obdobie komunistickej totality.

Budovy sú dnes v takomto stave:

 Prvý krok: Budeme informovať širokú verejnosť o Patrónke a našom zámere jej záchrany. To sme urobili dnes na tlačovej konferencii v areáli.

Druhý krok: V júni otvoríme areál pre verejnosť a záujemcov, aby sa doň prišli pozrieť. Nebude to márna návšteva. Môže to byť pokojne „Deň Patrónky“.

Tretí krok: Následne vyzveme verejnosť a záujemcov, aby predložili svoje návrhy, ako si predstavujú budúcnosť Patrónky. Budeme však klásť dôraz na reálnosť návrhu. Mám na mysli najmä záujemcov, ktorý prejavia ochotu ísť spolu s BSK do projektu, v ktorom bude reálny zámer investícií do obnovy a idey využitia budov a areálu aj s dôrazom na jeho historickú minulosť.

Štvrtý krok: Predložíme do Zastupiteľstva plán, resp. koncept záchrany areálu.

Dnes sa celé okolie Patrónky opäť dostáva do hľadáčika pozornosti developerov a investorov. Nepochybujem o tom, že v čase, kedy stavebníctvo zažíva v Bratislave historický rozmach, by mohla bratislavská župa areál Patrónky bez problémov predať. Za tieto peniaze by mohla zmodernizovať vedľajší DSS Rosa a investovať do modernizácie ďalších župných objektov. Je to však tá najlepšia cesta?

Hlboko si uvedomujem historický význam tohto miesta a myslím si, že si zaslúži uchovanie a sprístupnenie verejnosti. Práve preto som sa rozhodol, že z rokovania župného zastupiteľstva stiahnem materiál, ktorým by sme vyhlásili súťaž na predaj Patrónky. Chcem vyzvať všetkých kreatívnych ľudí, ale aj investorov, ktorí uvažujú o kúpe Patrónky, aby popremýšľali nad budúcim využitím tohto areálu. Aby popremýšľali nad zachovaním a rozvojom tých jeho častí, ktoré majú architektonickú a historickú hodnotu.

Patrónku chceme zachrániť, ale bez Vás to jednoducho nevieme urobiť. Bratislavčania, poďme do toho.

Zahlasujte za blog na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Hnevá ma zlý prístup zdravotníkov k pacientom

Mnohé izby budú dvojlôžkové. So samostatným sociálnym zariadením a so sprchou, vraví šéf UNB.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?